Генеральный
директор -
художественный
руководитель
Национального
ансамбля
солистов
Украины
«Киевская
Камерата»
Валерий Матюхин

 

 


 

 

 


 

 

 

 


 


                  

Живі  квіти  мелодій

                                                             Ганна Луніна

2007 рік - визначний для музичної культури України: ювілейний для трьох видатних І найвідоміших сучасних українських композиторів - Валентина Сильвестрова, Євгена Станковича, Олега КІви. Своє 60-рІччя на-родний артист України, лауреат премії імені М.В.Лисенка Олег Пилипович Ківа відзначив ювілейним авторським концертом, що відбувся в Національній філармонії України. Національний ансамбль солістів „Київська камерата" під орудою народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Валерія Матюхіна виконав „пейзажно-акварельну" камерну симфонію на вірші Тараса Шевченка, ліричні „Три поеми" на вірші Павла Тичини і чотири камерні кантати на вірші Лорки, Тичини, Мандельштама, Заболоцького, Пушкіна і Тютчева. Блискуче продемонстрували свою вокальну майстерність і народні артисти Ніна Матвієнко, Валерій Буймистер, заслужена артистка Ірина Семененко і лауреат премії імені Лео Вітошинського Ірина Красиліна, а також молоді співаки, лауреати всеукраїнського конкурсу Денис Вишня й Антоніна Снітко.

Творче становлення Олега Ківи припадає на кінець 60-х - початок 70-х років минулого сторіччя, коли в музичний світ України цілим сузір'ям „увірвалися" своєрідні і самобутні молоді композитори. Іван Карабиць, Ярослав Верещагін, Володимир Зубицький, Ірина Кириліна. І серед них - Олег Ківа. У його перших фортепіанних і камерно-інструментальних творах вже відчувався індивідуальний почерк. Написана у 1977 році Соната для фортепіано №2, відома під назвою „Романтична музика", - одне з кращих досягнень сучасної фортепіанної музики, - одразу ж стала візитною карткою молодого композитора. Поява у тому ж році Першої камерної кантати на вірші Анни Новочадівської знаменувала певну творчу віху. Спробувавши себе в різних жанрах, у тому числі й музичнотеатральному (балет „Олеся" за повістю О.Купріна), Олег Ківа зосередився на роботі в камерно-вокальному жанрі. Широку популярність здобула його музика до кіно. А це більш як півсотні відомих фільмів, як „Рік теляти", „Карусель", „Вантаж без маркування", „Серця трьох", „Грішник", „Допінг для ангелів" та інших. Олег Ківа уникає галасливих музичних тусівок і не прагне рекламувати своє мистецтво. Він цілком віддає себе музиці і намагається досягнути в ній довершеності. Це засвідчують і твори, виконані в авторському концерті, їх по праву можна назвати шедеврами вокальної лірики. Але надамо слово колегам композитора.

Мирослав СКОРИК: Олег Ківа був моїм першим учнем. Він як дуже талановита людина виявив свою індивідуальність з самого початку творчого шляху. Саме лірична нота завжди була притаманна його музиці. І цей ліризм проникає глибоко в душу людей, зачіпає їхні емоційні струни і не залишає їх байдужими.

Валентин СИЛЬВЕСТРОВ: Протягом багатьох років - важких і легких, радісних і сумних - з глибокою дружньою симпатією ставлюся до Олега Ківи. У його музиці світиться душа його автора, шляхетна, правдива й щиросердна... Олег Ківа - поет музики.

Леся ДИЧКО: Його музика доходить до серця кожної' людини. Твори, що прозвучали в концерті, надзвичайно різнобарвні за своїм емоційним станом: трагічні, драматичні, ліричні, просвітлено-ніжні... Третя кантата на вірші Павла Тичини - це мій улюблений твір. Олег Ківа - один з найглибших композиторів нашого часу, його музика проймає людські серця своєю дуже відвертою емоцією. Його мистецтво - це гра небесних сфер.

Євген СТАНКОВИЧ: Олег Ківа дуже яскрава індивідуальність, надзвичайно самобутній композитор. Він завжди намагався йти своїм шляхом, не підпадаючи під різні модні течії. Кожен з нас - садівник на цій землі, у кожного є своя програма. Кожен ви-саджує свої квіти, хтось гарні, а хтось і не дуже. Так-от, Олег Ківа висаджує саме живі квіти, які мають неповторний аромат, в яких немає нічого штучного. Його музика - це чисте, дзеркально-перлинне джерело.

Ніна МАТВІЄНКО: Олег Ківа своєю музикою дарує нам, землянам, божественну благодать. Він є посланником Божим, який своєю творчістю приносить нам Небесні Дари. Саме через його мистецтво люди мають змогу осягнути величезне небо, до якого тяжіє кожна людина. Це мистецтво можна порівняти зі сльозами, що навертаються, коли зустрічаєш красу світанку. Коли слухаю музику Олега Ківи, особливо його камерну симфонію на слова Тараса Шевченка, то немов знов і знов народжуюсь до життя. Саме через музику Олега Ківи починаєш розуміти, що таке Істина.

 

© Київська Камерата, Поддержка и обновление сайта Антон Недзведский . Лит. обработка материала – Анна Лунина. 2003